Minu viimaste aastate suurim ja olulisim elustiilimuutus on olnud igapäevase poeskäimise taandamine ühel korral nädalas e-poes ostlemisele. See on meie pere elu päris tõsiselt muutnud ja kõik, kes mind tunnevad (või mu blogi loevad…), on kuulnud mind elevusest pasundamas, kui suurepärane on e-pood. Ja ma ei saa sinna mitte midagi parata – nii palju on minu jaoks neid Hästi Suuri Eeliseid ja Väga Mõjuvaid Põhjuseid, miks oma jalga füüsilisse poodi tõsta äärmisel juhul harva ja parimal juhul üldse mitte. Just käisime millalgi mõni nädal tagasi olude sunnil poes ja see riiulite vahel jalutamine ja spontaanselt asjade korvi ladumine kujunes meie kõigi jaoks äärmiselt stressirohkeks. Kusjuures tasub arvesse võtta, et meie tüdrukutega on superlihtne poes käia – nad ei nõua midagi, ei virise, ei kao ära. Viga on lihtsalt meis, täiskasvanutes. Me ei oska enam poes käia!
Üks suvine toidukulleri toodud ostukorv. Pildilt vaatan igatsusega kiloga müügil olnud kirsstomateid (neid pole poes ammu pakutud) ja võdistan õlgu vahukommide peale. Ostsime neid “titegrupi” (veits on uskumatu, et “tited” juba kuuesed on) suvisele kokkutulekule kaasa, et lapsed saaksid neid grillida. Olid ootuspäraselt võikad ja sattusid natukene lastele juustesse ka, aga “tittedel” oli lõbus ja… suvel vist võib. 🙂
Panin täna kirja kümme kõige olulisemat nüanssi kord nädalas (e-)poodlemise juures, mida olen ammu tahtnud teiega jagada. Kindlasti on võimalik leida vastuargumente – kes tahab poes vilju valida-näppida-võrrelda, säilivusaegu valida, tooteid ise käes hoida ja oma silmaga näha jne. Kuni mu toit on värske ja tarbitav, olen ma üsna vähepretensioonikas klient. Mulle on oluline, et mu viljad oleksid küpsed, värsked ja kvaliteetsed, kuid kui pakend on lömmis või säilivusaeg lühike, olen pigem rõõmus, et kord juba toodetud (ja võib-olla muidu raisku minev) kaup minu koju jõuab ja tarbitud saab. Mul ei ole jaksu, et poes pirne või juustukerasid peos veeretada – olen liiga laisk ja teen oma ajaga pigem muud. Kui mul aga e-poe võimalust ei oleks (nagu, nõme nentida, enamusel eestlastest), kehtiks enamus kogemustest-tõdemustest siiski – kõige olulisem muudatus on siiski harvem ja kaalutletult tarbimine. Aga vähem loba, pikem samm – siin on minu kümme põhjust, miks ostelda harvem ja võimalusel e-poest:
Sooduspakkumistest õhtusöögiideed
Et e-toidupoes on eraldi soodustoodete kategooria, alustan iga “poetiiru” sealt. Kuna õhtusöögiideid genereerides alustan alati põhikomponendist, võtangi esmalt ette soodushinnaga lihad-kalad. Kui igaks toidukorraks on sooduspakkumiste seast põhikomponendid ostukorvi rivvi laotud, hakkan neile e-poe otsingulahtri kaudu täiendavaid koostisosi lisama, et igast valitud lihast-kalast terviklik roog kokku tuleks.
Sooduskategooriast on abi ka kauasäilivate varude soetamisel. Kui või, kohvioad, kvaliteetõlid, meil tihti kasutusel olevad kuivained või sügavkülmutatud tooted märkimisväärse soodusega on, võtan ka neid lisaks. Kui niikuinii tarbime, on arukas seda teha oluliselt odavamalt!
Vähem ootamatuid üllatusi
Kord nädalas osteldes on lihtsam veenduda, et söögitegemise ajal kappe avades ei selguks, et midagi ostmata on jäänud. Kui kõik koostisosad ja kogused on riburadapidi silma all, on tänu selgele ülevaatele üsna kindel, et täiendavaid ootamatuid poeskäike nädala sees teha ei tule.
Kui e-toidupoodide teenus veel sinu kodukanti laienenud ei ole, kehtib see eelis ka kord nädalas nimekirjaga ostlemise puhul. Kui kogused on ostukärus koos, on lihtne arvestada kui mitu rooga ostetust kokku tuleb ja hinnata, mitmeks päevaks sellest jaguma peab. Igapäevaselt poes käies on hoopis suurem oht üle tarbida või mõne roa jaoks vajalikke komponente ostmata unustada.
Sama raha eest rohkem?!
Paljud e-poes müügil olevad puu- ja köögiviljad on kaaluarvestuse asemel müügil tükikaupa, sest nii on loogilisem ja lihtsam. Näiteks lillkapsas, banaanid, suvikõrvitsad, mangod… Hind on paika pandud vilja umbkaudse eeldatava kaalu järgi, kuid tihti juhtub, et toodete tegelik kogukaal on teine. Kui arvestatud kaalust väiksem, kannab e-pood sulle ülemakstud summa tagasi. Tihti juhtub aga, et tellitud vilju on arvestatust rohkem ja niipidi on võit sinu kasuks – juurde maksma ei pea ning kilohind on selle võrra märkimisväärselt soodsam. Äge, kas pole?
Märkimisväärne rahaline kokkuhoid
Sestsaati kui e-poe teenusele üle läksime ja ainult ühe korra nädalas ostlema hakkasime, on meie pere igakuine toidueelarve oluliselt kahanenud. Kui praegu kohe kolmeaastaseks saav Virsik veel beebi oli ja meiega sama toitu ei söönud, seadsime endale kuu eelarveks 400€ ja loobusime sellest algatusest üsna kiirelt, sest erinevates poodides pea igapäevaselt osteldes jäi sellest seatud summast alati väheks.
Nüüd, kui toita on neli näljast suud ja lisandunud on veel viieski pereliige, tuleme 400€ eest kuus täiesti vabalt toime, kusjuures ei ole me oma harjumustes säästmise nimel ainsamatki teadlikku muudatust teinud. Peale kord nädalas ostlemise!
Ajasääst
Tihti kuulen inimesi kurtmas, et tööpäeva järel lapsi lasteaiast-trennidest koju tuues ja siis rampväsinuna koduuksest sisse astudes on võimatu suuta igal õhtul kodus süüa teha. Tihti paistab see nii olevat just sellepärast, et olles pärast tööd veel poes näljasena õhtusöögiideid genereerinud, järjekorras seisnud ja lõpuks poekottidega koju jõudnud on kell juba masendavalt palju ja igasugune soov ja jaks veel köögis askeldada on viimseni otsas.
Kui poeskäike ei planeeri, saab toidu e-poest tihti tellida juba samaks õhtuks, näiteks kodus lapse lõunaune või tööl lõunapausi ajal, selleks kodunt või kontorist sammugi kaugemale astumata. Sellest veel etem on muidugi kord nädalas ostlemine – mina soovitan ostelda e-poes, kuid ka harilikke poeskäike harvendades ja ette planeerides on ajasääst tohutu. Kiiremateks (näiteks trenni-) päevadeks saab planeerida väiksema ajakuluga õhtusöögid, kasvõi midagi juba ette koorides-hakkides-valmistades. Ükskõik, mil määral ette planeerimine on võrreldes igapäevaste poeskäikudega igatahes märkimisväärne ajasääst. Lisaks: iga kodune lapsevanem teab hästi kergendustunnet, kui teine lapsevanem pärast pikka eemaloldud tööpäeva uksest sisse astub. Mida rutem see hetk kätte jõuab, seda parem – ei ole vaja, et see väärtuslik aeg poesabas kaduma läheks.
Madalam stressitase
Meie jaoks on kaootiliste poeskäikude ühele e-poeskäigule nädalas taandamine lisaks raha ning aja säästmisele tähendanud ka oluliselt rahulikumat ja stressivabamat argielu. Kõik me ju teame kui ärritavaks võib argine “mis me täna süüa teeme?” mõnikord kujuneda. Need päevad kui keegi ei tea, mida süüa teha, ühtegi head ideed pähe ei tule, kõigi retseptide puhul tundub, et alles me ju sõime seda, miski justkui isutaks, aga ei tea, mis… Kõlab tuttavalt?
Kui õhtusöögi valmimise dikteerib kapis olemasolev toidukraam, jääb igasugune nuputamine ära. Minu jaoks tundub päevapealt ära jagatud nädalamenüü koostamine liigse pidulikkusena, mistõttu lasen sooduspakkumistel end inspireerida ja otsustan selle järgi, mis meile järgmisel nädalal maitseb. Peamine on, et ka kõige laisemal ja tüütumal õhtul pliidi äärde sammudes tean, et ei pea pead vaevama ja saan lihtsalt toidu valmis visata. Mille täpselt, sõltub sellest, mille järgi parasjagu isutab. Tänu sellele teadmisele on olemata ka suur osa meid varem vaevanud stressist.
Vähem raiskuläinud toitu
“Ebaeetiline on toidu prügikasti viskamine maal, kus 17,5% elanikkonnast elab suhtelises vaesuses ja 10%-il ei ole piisavalt sissetulekut, et osta endale igapäevast toitu.“
Tsitaat Toidupanga kodulehelt. Euroopas viskame ära pea poole kogu toodetud toidukraamist ja ehkki Eesti kodumajapidamised ei ole selle probleemi kõige suurem valukoht, ei loobi mõistlik tarbija toitu ka sellele vaatamata prügikasti. Päris 100% prii ei ole meie leibkond sellest patust ka täna, kuid fakt on see, et kord nädalas osteldes on oht üle tarbida kordades-kordades-kordades väiksem. Ostad ainult seda, mida vaja on ja sööd enne uue nädala toidutellimust/poeskäiku kapi tühjaks. Mõistlik, kas pole?
Parima toote valimine
Endale sobivaima tooteni jõudmiseks peab läbima paraja kadalipu. Kõigepealt tuleb veenduda, et toote hind on taskukohane. Siis vaadata, et selle kvaliteet oleks määratud hinnaga kooskõlas – jälgida koostisosade nimekirja, päritolu, puhtust jne. Seejärel uurida, missuguse koguse juures kilohind kõige mõistlikum on. Ja siis korrata kogu seda protsessi poes iga riiuli juures iga vajamineva toote puhul. Viitsid? Mina ei viitsi. Mul tekib ainuüksi sellest mõttest stress, et peaksin poes iga sojakastmepudeli pealt etikette edasi-tagasi lugema ja võrdlema hakkama. Sellel sojakastmel on glükoosi-fruktoosisiirup kirjas, sellel ka, oot, mitmendana ta eelmise pudeli koostisosade nimekirjas oli, ahnii, sellel pole üldse…
E-poes on see asi lihtsamast lihtsam. Toote pisipildi juures on toote hind ja kilohind. Sellele klikkides hüppab lahti väike hüpikaken, kus kogu info ilusti reas. Kui see ei sobi, klikin kinni ja võrdlen järgmisega. Kui leian parima, klikin sobiva koguse endale ostukorvi. Klikk-klikk-klikk. Jube mugav.
Kui e-toidupoe kullerid sinu kodutänavat veel ei tunnista, saad e-poe otsingumootori ja ostukorvi siiski enda kasuks tööle panna. Kaupade hinnad ja sooduspakkumised on füüsilises kaupluses ja e-poes samad, mistõttu võid tooteid valida ja nimekirja koostada e-poes, nimekirjast näiteks nutitelefoniga ekraanitõmmise teha ja sellega poodi suunduda. Lihtsam on nii kohe päris kindlasti!
Tasuta raha?!
Enne kord nädalas ostlemise režiimile üle minemist ja e-poest tellima hakkamist käisime paljudes erinevates poodides. Kui jalgsi ja kodu lähedal, siis Maximas, kui suuremaid oste tegemas, siis Selveris, vahel Rimis. Kui pärast-tööd-poesutsakaid tehes, siis seal, kuhu tähtede seis parasjagu juhatas. Oleme küll kõigi nende poekettide püsikliendid ja olime boonussüsteemide üle ka seni rõõmustanud, kuid märkimisväärset kasu me neist seni lõiganud ei olnud.
Kui e-poest tellima harjudes paratamatult kogu raha vaid ühteainsasse poodi “viisin”, ootas mind esimest korda füüsilisse poodi minnes ees suur üllatus. Mu Säästukaardile oli kogunenud peaaegu sada “tasuta” euroraha! Kuna e-poes boonuspunktidega (vist?) maksta ei saa, ei olnud ma sellest teadlik ega oleks osanud aimatagi, et vaid ühe kindla keti juures osteldes nii märkimisväärse summa boonust teenin. Jällegi – kehtib ka väljaspool e-poodide piirkondi füüsilises poes osteldes. Käi ühes kindlas poes ja planeeri nii, et ostled vaid korra nädalas.
Keskkonnasäästlik alternatiiv?
Oluline on silmas pidada, et ehkki ka see olukord jõudsasti paraneb, saad e-poest ostes kaasa üsna arutu koguse kilekotte. Kui oled keegi, kes ka ise poes käies kilekoti ostab, pole selle üle mõtet nuriseda. Õnneks on paljud pakendajad mõistlikud inimesed ja topivad viljad ühte kotti kokku. Kui aga alati oma “taaraga” poes käid, tea, et selline miinus e-poe teenusega kaasneb. Meie kasutame kilekotid prügikottideks ja kui tulevad paberkotid, lähevad nad kompostikasti. Päris ilma oleks muidugi oluliselt etem!
Paljuräägitud kilekotiteemale lisaks tasub arvesse võtta ka transpordile kuluvaid ressursse. Palju on uuritud e-poenduse mõju keskkonnale ja tihti on leitud, et e-poes ostlemisel on meie liigtarbimise all kannatavale koduplaneedile positiivne mõju. Tegelikult ei ole sellest ilmselt eriti abi, kui muidugi poodiminekule kulunud aja hoopis kinno, spordiklubisse või restorani sõites veedame. Hea, et me, inimesed, kodus diivanilt WC’sse ja kööki autoga ei sõida…
Aga tõsi ta teoorias siiski on, et kui mitmetesse majapidamistesse veab kauba üksainus auto, on see kahtlemata etem sellest, et kõik need inimesed ise autoga poodi ja tagasi sõidaksid. Seljakotiga poes käimine, mis kõigist transpordiviisidest kahtlemata kõige “rohelisem” on, ei ole minu jaoks alternatiiv – eriti kui ostlen kord nädalas väga palju korraga ja tean, et sel viisil märkimisväärselt vähem tarbin. Kõige suurem keskkonnasääst on niisiis ikkagi see, kui ostled harva ja kaalutletult. Ei sõida iga päev poodi ega kuluta oma tarbimiskäitumisega kaudselt poe lahtiolekule kuluvaid ressursse, ei soorita poes ebaolulisi emotsioonioste (mis on oluline mitte ainult koduplaneedi, vaid ka sinu isikliku heaolu seisukohalt – nii tarbid vähem rämpsu!), ostad täpselt nii palju kui nädalaks vaja ja kui puudu jääb, ei lähe poodi, vaid sööd seda, mida kodus on.
Kui tahad ka oma isiklikke tarbimisharjumusi ja häid nippe teistega jagada, veel uusi nõuandeid kõrva taha panna ja erinevatest säästmise ja majandamisega seotud väljakutsetest osa võtta, tule ja liitu Facebookis grupiga Kogumispäevik. Ma võin siin ju targutada, aga sealse grupi liikmetel on veel sada ja üks ägedat nippi-trikki-ideed, mille peale me teiega siin võib-olla ei tulekski!
Väga hea ja vajalik postitus! Millist teenusepakkujat selleks kasutad?
Olen isegi kaalunud e-poest toidu tellimist, ent olen ise Tartust pärit ning esialgsel googeldamisel ei paistnud olevat ühtegi teenusepakkujat Tartu kandis. Kas kellegil on veel sama mure ja oskaks soovitada lahendust? 🙂
Tartus ei saa, Tartu on toidupoodide meelest mingi tilluke perifeeria. Täielik absurd. Tegelikult räägitakse, et ecoop (mida ka mina kasutan) toimetab selle nimel aktiivselt, et varsti Tartusse ka laieneda. Loodan täiega ja luban sel teemal kõikvõimalikes kanalites valjult pasundada!
Palun tee seda Miiu, mulle nii-hästi-väga-palju sobiks niimoodi ostelda ka Tartus. Jube kahju, et selline luksus ainult tallinlastel on 🙁
Vaata, grupis soovitati, et Tartus saab nii: http://poestkoju.ee/
Olen hästi pikalt mõelnud sellele, et hakkan ka nädala toitu tellima e-poest, sest kui mõni nädal õnnestub kord nädalas nimekirjaga poes käia, on võit märkimisväärne. Niisiis soovin teada, miks just Coop, mitte näiteks Selver? Oled ehk veel mõnda e-poodi proovinud? Mis on need argumendid Coopi kasuks? Aitäh ette! 🙂
Peamine põhjus on see, et see kasutajamugavus on tohutu, mulle nii meeldib. Selkus on jällegi variant teha linnuke, et ei luba asendada, seda Coopis pole, aga seda pole mul kunagi vaja olnud. Kui nad on tahtnud asendada, nad on helistanud. Coop on minu jaoks palju odavam, aga paljud ütlevad, et nende asjad tulevad Selkust soodsamad. Võid prooviks teha analoogsed toidukorvid ja vaadata, kumb parem on. Ja lisaks mulle küll iseenesest poodidena ÜLDSE ei istu Konsumid ja Maksimarketid, ei käinud mitte kunagi varem neis poodides, aga kogemus E-poega on olnud nii ülevoolavalt ja eranditult (kauba kvaliteedist kullerite viisakuse ja sõbralikkuseni välja) positiivne, et käin nüüd, kui häda käes on, isegi Konsumis. Aga see on ainult minu kogemus, ma olen ka kuulnud, et kellegi meelest Coop täielik saast ja eks neilgi kindlasti on oma mõjuvad põhjused. Proovi ja tee kindlaks, mis sulle kõige paremini sobib. 🙂
Keegi hommikust ei söö, kohvi ei joo, lapse lasteaia toidule raha ei kulu, õlut-veini vms alternatiivi ei joo? ja sellise taldrikutäiekesed tõstetaksee ette, no ei ole usutav. Mees miskit päeva jooksul ei näksi? ps me tõesti hommikust ei söö, aga kui panna lapse toiduraha lasteaias eelarvesse…kohv,tee?
Lasteaia toiduraha me siin tõesti ei arvesta, aga hommikusöögid on (nagu ma ju postituse eessõnas mainin) hinnas. Ka lasteaialaps sööb hommikuti kodus putru.
Ei, me tõesti ei näksi, mees kohe üldse mitte, mina veel ajaks rämpsu näost sisse kui kodus oleks. Sama joomisega – ma võiks veini kaanida küll, H on karsklane. Lapsed, nagu meiegi, joovad vett. Vesi on iga elusorganismi normaalne jook. Sa vist ei lugenud postitust, aga kirjutan ju, et kohvioad on ainus, mida me toidueelarvesse ei arvesta – ubade pakk maksab 15€ ja sellel on toiduga vähe pistmist. Oleks meil toidule kuus nii vähe kulutada, me isegi ei mõtleks sellise kohviväljamineku peale.
Mis taldrikutäiekestel viga on? Kui mõtled serveerimist (ehkki ükski pildilolevatest pole kuigi hästi garneeritud) – ma naudin elu ja söömist, toit peab taldrikul ilus olema igaljuhul. Väike vaev, aga suur rõõm. 🙂
Räigelt provotseerib mind, kui mind asja eest teist taga valetajaks nimetatakse (“ei ole usutav”). Nii et palun sind, sõida seenele. 🙂
Valetajaks tembeldas, kes…Mul kama kaks, aga seenele saatmine on M… moodi. Lihtsalt lapse lasteaia toit paarkümmend+eurot ehk 10% min eelarvele ja rohkem kui L ja P välja jäävad. PS meil reaalselt laps 1. aasta lasteaias tööpäeviti kodu toitu “ei kulutanud”. Sry rohkem ei loe seda ilustustust, Eveliisi blogist johtuvalt sattusin, aga samasugune käitumine kui eelmainitul … M… (ka korra lugesin) ära loe kui …sry ei ole nii rumal, eriti kui sedasi ärritutakse…isegi ei nimetanud, et valet räägitud.Aga kui selline tembeldus….eos tekkima, on ikka midagi pildil valest. Ps peale kuivava pesu elutoas, smile (ette teada külalised siis pesu ei pese, aga elutuppa ei pane kuivama nevrever.-Sry is provotseerisid ja ma rohkem siia lugema ei tule, süüdista
Eveliisi
Meil on igasugu asju vahel laiali, pesu kuivab ja vahel on näiteks nõudepesumasin pesemas ja IKKA mustad nõud kraanikausis, ja kui sa veel võiksid kujutleda, kui õudsed koerakarvatuustid meil diivani all on! Fui!
Tegelt elu. Kuidas sa saad nii, et sa ükspäev pesu ei pese? Kus sa hoiad neid musta pesu hunnikuid?
Ja seenele võin omaenda kodus ebaviisakalt käituja saata küll. Mu meelest rohkemad blogijad võiksid. Blogi peaks ikkagi olema inspireeriv lugemisvara, millega on tore samastuda või kaasa mõelda. Ja mu meelest blogimaastikul on igale lugejale blogi ja igale blogile lugejad. Heipparalla!
Ausalt öeldes tolle Kiksi jutt jäi mulle nii segaseks ,et pidin mitu korda üle lugema ja noo ma olen oma kooli töö kalkuleerimistega seal maal ,et meie saame vabalt kuus 300 euriga hakkama ( toit , kütus kaks korda , hügeeni tarbed , kassi toit ,autole mõned tarvikud mis vaja talvega seoses olnud . See on nagu selle kuu oma ,sest iga kuu meie riideid ei soeta , niisama autoga ringi ei kola kus saab käime jala , alkohooli kumbki ei tarbi peres , ei näksi tühja näksimiseks on puuviljad mis soetatakse ette nii kuis säilitada saab . Et ja too kiks sa vist pead oma harjumusi ise üle vaatama enne ,kui teisi sõimama tuled . Ja kõhmm pesu pesemine ja muud asja on elu ju ,et sul on maja/korter koguaeg puhas 24/7 ? Kõik nurgad ja voodi/diivani alused ? 😀 Tahaks sellist luksust näha kes jõuab nii . Mingid päkapikud koristamas sul seal 24/7 .
Kui ma ilase tite, hapupiimase iseenda ja pidevalt riideid vahetava/lagastava kahese riideid iga päev ei peseks, oleks mul pesuresti asemel hoopis musta pesu hunnikud. Ja vahel ongi, midagi pole teha. Aga neid oleks nagu kehvemgi külalistele demonstreerida. :’D
Tegelt see pesurestiteema mingi nõuka perenaise valehäbi, millega ma ei oska samastuda. Kui suisa pidu on, muidugi paneme jalust ära, aga kui oma lähedased sõbrad ja sugulased käivad – kamoon. 😀
Ei kujuta ette ja mis värk selle ,,piinlikult ,,puhtusega on ma ka ei oska samastuda . Vahest ikka juhtub et mõni asi kuskil siin seal laiali 🙂 Ja noo üli lähedased inimesed ei tee ka sellest välja sest nohm kõik me oleme inimesed ja nende juures käijes ma ka ei pahanda et mis krt miks su pesu siin kuivab elu toas vii ära noo 😀 Las ta olla , keda see ikka segab , kui laus mustust ja prussakaid ringi ei liigu ei häiri miski . Peaasi ,et muu osa korras on ,pesu peseme kõik , pigem muretseks kui pesu ei pestaks . 🙂
Olen teinud nt iga nädal Coopi ja Selveri ostukorvi võrdlust. Ja mõlemasse üritan panna soodusega tooteid. Alati aga tuleb Selver umbes 10 euro võrra kallim. Tegelikult ju Selver ongi kallim pood.
Ei tea, ma tegin hinnavõrdlust füüsiliselt poes käies ja samad asjad olid ikka Selveris palju odavamad nt teatud sorti hakkliha, munad jpt. Mul siin Põlva Selveris on lihtsalt Konsumist väiksem valik ja mõlemasse poodi pean enivei autoga minema. Selveris on üldse kasulik käia alates neljapäevast, siis on neil püsikliendipakkumisi ka lisaks.
Mitu liitrit piima nädala kohta arvestad? Kohvi jaoks, toiduvalmistamiseks (ka küpsetamiseks) ja kas tarbite piima ka nt toidu kõrval joogina? Kas on saanud enne nädala lõppu otsa võivjääb üle või saab säilivusaeg enne läbi? Me ise mehega kahekesi muidugi, aga tema tarbib piima ka õhtusöögi kõrvale ja siis paneme ka kohvi peale.. Ma isegi ei ole mõelnud palju nädalas kulub meil ja vahel jõuab säilivusaeg otsa saada 😔
Me ei joo piima, aga hommikupuder käib piimaga pooleks ja kohvi peale paneme ka. Viimast joome muidugi ohtralt. Pannukaid H teeb keefiriga ja ma piima/vee/maitsestamata jogurti/keefiri/pmst suva-millega, mida kapis parajasti üle on 😀 Pole kordagi pahaks minna jõudnud, ostan enamasti 2x2l ja sellest jagub külalistele ka kohvi peale. 🙂
On tõesti väga mõistlik ja mugav neid e-poode kasutada. Minu jaoks on üks ja suur miinus juba mainitud – kohutav hulk kilekotte. Kasutan ise korduvkasutatavaid võrkkotte puu- ja köögiviljade jaoks ning riidest kotte kogu kraami koju vedamiseks. Ei mäleta millal viimati kilekoti oleks ostnud. Prügikotte siiski ostan (soodsamad kui poe logoga kilekotid). Samas e-poest tellides on kotid tasuta….saab ju neid sama hästi kasutada. Kardan ainult, et neid tekiks kordades rohkem kui vaja ja puuvilja-köögivilja kottidest ei päästa miski! Aga lahendust on kindlasti raske leida. Mulle sobiks kui nad kasutaks pappkaste mida neil ka lademetes, aga mõistan, et tellimuste komplekteerimine ja kohale toimetamine oleks palju keerukam.
See on minu meelest põhiteema ja nad ise ka üritavad lahendust välja mõelda, mulle tundub. Grupis arutledes tuli mõte, et püsiklientidel võiks olla mingi kasti-või kotisüsteem
Et saad kauba, annad eelmise korra kasti tagasi. Nagu veejahutipudelitega tehakse. Mõte? 🙂
Selverist tellides on võimalik kirjutada lisainfosse, et ei pakitaks kõiki puu-köögi-juurvilju eraldi kilekottidesse ja nii saab vähemalt väikeste kilekottide kogust vähendada. Aga eks suured ikka tulevad.
Täna oli lahtiselt kirsstomateid Raudalu Konsumis. Kilohind oli üle 5 EUR. 🙂
Vahel kahju kohe, et poes ei käi. Ja noh… 50€ eest kuus inimene kirsstomateid ei osta. Vähemalt mitte samal nädalal kui oliiviõli otsa sai 😂
Suurima heameelega oleks e-toidupoe klient, paraku, nagu juba mainitud, piirdub nende teeninduspiirkond Harjumaaga. Kõik aga ei ela Tallinnas ega Harjumaal ega suuremates linnadeski mitte. Meie ei ela. Nii et senise tempo juures ootame seda, millal selline teenus meie kodukohas kättesaadavaks muutub, kahjuks ilmselt veel aastaid. Olen korduvalt Coopile märku andnud meie kodukoha inimeste vastavast huvist, aga viimane vastus aasta lõpus eriti julgustav ei olnud, selle aasta plaanides neil sellist laienemist pole ja millal on, ei osatud öelda. Mul on sellest nii väga kahju, eriti oma kodukandi vanemate inimeste pärast, kes arvutit oskavad kasutada ja kauba tellimisega saaksid hakkama, aga kellele näiteks talvel libedaga on retk poodi päris keeruline väljakutse. Ses mõttes on see minu jaoks isegi veider, et selle teenusega alustati mitte sealt, kus reaalne vajadus tegelikult kõige suurem (hajaasustus, poed kaugel, vananeval elanikkonnal transpordivõimalus puudulik), vaid sealt, kus poed iga nurga peal. Kauplejale muidugi nii mugavam, tarbijaskonna tegelik vajadus vastupidine.
Küll aga on kord nädalas toidu ostmine meie ellu kuulunud juba… Huh, ei oskagi öelda, viimased kümme aastat küll. Lihtsalt selleks tuleb siiski füüsiliselt poodi kohale minna, mida ma üldse ei tahaks.
Nad alustasid ju Omnivaga ja ilmselt Omniva ei pakkunud neile taskukohast lahendust toidu mujale kullerdamiseks. Ei tea. Ma arvan, et teenuse testimiseka tõhususe välja töötamiseks on vaja reaalset kogemust ja seda on tiheda asustusega Tallinnas-Harjumaal ilmselt lihtsam koguda. Ma ei kujuta ette, mida selle teenuse mujale laiendamine nii väga nõuab (nüüd kui nad ise vahendajata tarnega tegelevad) kui autosid, kullereid ja pakendajaid… kui süsteem juba valmis ja töös on. Ja ei saa ka aru, miks see nende jaoks prioriteet pole. Ei ole kasumlik?
Jagan Sinu vaimustust!!
Ma ei tea kas ma peaksin luubi endale muretsema aga ma ei leiaaa seda soodustoodete kategooriat!
Vist küll 😀 Keset ekraani üleval erkoranž kiri “sooduspakkumised” 😀 Ecoopi ikka vaatad?
Hahaha, valgustaja! Ma nii suurt silti ei oodanud.. 😀 😀
Mina olen ka täielikus vaimustuses e-poodidest, aga ühe ostukorraga hakkama ei saa nädalas, meil pere 4-5 liiget, sõltub ka suur laps koolis ära või juhtumisi kodus. Meil on küll ka kõige suurem külmkapp, aga ka külmkappi ei mahu värske kraam ära. Hetkel saab Coopist tellida ilma kohaletoimetamistasuta ja seega olen mina see kole klient, kellele Selveri kuller toob 5 kotitäit toitu ja samal ajal saabub Coopi kuller 6 rulli vetsupaberiga, mis Selveri tellimusest välja ununes. Olen korduvalt kontrollinud ka seda, et Selveris on minule sobivate toodete hinnad odavamad kui Coopis. Kõige odavam on Prisma aga sealset kullerit kätte saada on võimatu. Coopis ajab mind ka hullult närvi mingi megasuur piimatoodete kategooria kus on pmst kõik kohukesed ja kodujuustud ja jumal teab mis 500 asja täiesti sorteerimatult ühes puntras. Kahju et Rimi ei paku kojutoomist, sest nende pu- ja köögiviljavalik on üldiselt kõige parem (kuigi just täna oli mandariinide asemel pakkumisel kompost)
Ka mina olen väga vaimustuses Coopi e-poest! Kuna mul lube pole siis on väga mugav niimoodi toidukraam koju kätte saada. Boonuseks on sealsamas olevad toiduretseptid, kust ideid saab. Kullerid on väga viisakad ja alati õigel ajal kohal😉
Mulle ka viisakad kullerid nii meeldivad, teevad alati tuju täiega heaks. Ja lube pole ju mul ka, nii et mul annaks ikka vinnata poest neid kotte nädalaks. 😀
Unustasin veel mainida, et mulle on toodud alati väga värsked kaubad(poest ei leiagi nii värskeid)😊
Olen ka e-poe austaja ja teen kord kuus suurema sisseostu.
Olen kasutanud nii maxima kui ka coopi e-poode ja viimane on kuidagi parem, maxima kuller teenus on nii maha käinud, et…
Laagri Maksimarket on mulle kohe siin lähedal ja tean, et esimesena saan mina oma kauba kätte 🙂
Kuna teen suurema sisseostu kord kuus ja ei oma autot on muidugi väga mugav kasutada kuller teenust.
Minul on tekkinud küsimus värske kraami säilitamise kohta. Ma ei tea absoluutselt mida võib/peab külmikus säilitada ja mida mitte. Ehk oskad sa valgustada ming või on kuskil mõni spikker? Ma kõige muu toidukraamiga saan nädalas korra poes käies hakkama, aga värske kraam kas läheb käest ära või jääb puudu. Muidugi on meie pere suur puuvilja sõber ka. Ühel nädalal vaatasin, et kui ostsin kokku 7kg pirne-õunu-mandariine-kiivisid-banaane, siis olid need kolme päevaga söödud 😅 Ja puuviljad ei ole kunagi põhitoidukord 😄 vaid ikka kas magustoit või vahepala.
Igaljuhul ootan väga nõuandeid värske kraami säilitamiseks 🙂🙂🙂
http://www.lifehack.org/331160/how-store-your-groceries-where-store-how?ref=pp
Siin lehel hästi välja toodud endamus puu,-juur,-köögiviljade säiltamise juhised 😛
Ma olen kasutanud e-poe teenust ca 3aastat. Ja kasutan edaspidi ka, aga 100% rahul ma pole. Mul on iga kord mingi häda ja ma ausaltöeldes olen väsinud vihastamast ja mailide kirjutamisest. Pole selline kaebaja tüüp ja nüüd käin ja hädaldan. Täna tõi kuller toidu. Puuvilju pestes avastasin, et olen maksnud sidruni eest, aga kotis seda polnud. Ja mul on seda iganädal, miski asi, mille eest olen maksnud seda pole. Lisaks ei saadetud hakkliha ja kana. Ehk poodminek homme on kindel.. kas kõigil juhtub seda või olen ma nii ebaõnnelik?! Tavaliselt kuller käib esmaspäeval ja sama päev teen tiiru poes ja ostan asjad, mis kuller ei too
Mul on paar korda pooleteise aasta jooksul jäänud mingid asjad saamata küll, aga olen lihtsalt nendeta läbi ajanud. Vahel tellingi mingid asjad teadmisega, et ilmselt neid pole – mõned seesugused viljad, mille kohta tean, et neid poes vahel üldse pole ja vahel kalli hinnaga soodustooted, mille kohta on suht kindel, et kui see on otsas, siis teist tavahinnaga asemele ei tooda. Aga päris nii, et oleks suisa toomata jäänud, aga kirjas pole – seda oli ainult ükskord, sest tellisin kaks karpi vaarikaid, aga pakkija oli vist kogemata ühe pannud.
Ühesõnaga mul on tõesti päris hästi läinud. Ega ma muidu ei kiidaks ka. 🙂
Minul on 1,5 jooksul tulnud vist 2 korda ette, et kaup oli arvel, aga kotis mitte. Kirjutasin neile kohe ja kanti ilusti enammakstud summa arvele tagasi.
Samuti oli ühel korral juhus, et tellisin kotitäie tomateid, mis järgmisel päeval hallitasid. Siis saatsin neile tomatitest pildid ja kanti ka raha tagasi.
Tihti panevad nad tellimusega ka tasuta šokolaadi kaasa, kui seda 100% ei õnnestu täita 🙂
Tellin iga nädal ja arve vastab tellimusele. Küll on tavaliselt mõni asi asendatud või raha tagasi makstud. Ecoop, viimasel ajal e-prisma ka. Mulle tundub et nädala teises pooles on asendusi vähem ja esmaspäev on kõige raskem päev ses mõttes…
Sa mingi hetk kirjutasid ka sellest e-poest toidu tellimisest. Ma olin seda küll varem proovinud, aga mitte järjepidevalt, aga alates tollest postitusest olen nüüd seda iganädalaselt teinud. Rahaline kokkuhoid on olnud märgatav, ajaline ka. Tihti oligi nii, et pärast tööd veel toidupoodi minnes ja siis süüa tehes kadus see õhtu kuidagi täiesti ära. Nüüd teen toidu tellimuse õhtul hilja, kui laps juba magab ja muud toimetused tehtud.
Tellisin pikalt e-Coopist, siis mingi hetk proovisin võrdluseks samad asjad panna Selveri ostukorvi, uskumatu, aga hinnavahe oli 15€. Et mitte uskuda, et see oli ainult ühe kordne juhus, tegin ka järgmisel korral võrdluse, hinnavahe nii suur enam ei tulnud, aga toidukorvi peale ikkagi oli Selver 5€ odavam. Nüüd olengi viimased korrad Selverist tellinud, kuna mulle tundub, et neil on soodushinnaga tooteid oluliselt rohkem ka kui Coopis. Ma olen ka see, kes lähtub õhtusöögi valmistamisel eelkõige nendest kaupadest, mis hetkel sooduses on.
Väga hea ja vajalik postitus neile, kes on mõelnud, et tahaks ka seda teenust proovida, aga kuidagi ei suuda nagu seda õiget alguspunkti leida. Esimene kord tellida ongi kõige raskem, edaspidi on juba palju lihtsam.
Ma ei ole jõudnud kõiki kommentaare läbi lugeda ja ei tea, ehk keegi on neid teemasid juba puudutanud, aga omalt poolt lisaksin ka mõningad tähelepanekud e-toidupoodlemise kohapealt.
1) Kord nädalas ostlemise asemel olen mina enda jaoks avastanud kord kuus ostlemise – hoiab tohutult raha kokku! Rohkemgi, kui kord nädalas e-poodlemine, ütleb minu kogemus. Täna harrastan seda, et palgapäeva järel ostan e-poest kogu kuu säilivtoidu (ei mingeid poolfabrikaate, karbitoite vms) varu (lihad lähevad sügavkülma jne). Reaalsest poest käin kuu jooksul juurde ostmas vaid kulumaterjali – piimad, leivad, saiad, salatimaterjal. Kõik toidu “põhjad” on alati kodus olemas ja jääb ka see igapäevane poes stressamine ära, mida täna süüa teha, sest eelmisel õhtul olen juba sügavkülma ees seisnud ja seal leiduvast kraamist uue päeva toidukorrad välja mõelnud.
2) Räägid sa oma postituses tasuta kaubast (koguseliselt rohkem köögivilju jms). Mina ise olen täheldanud ka lisaks veel kahte tasuta aspekti – esiteks seda, et kilekotid, mille eest poes käies ju maksan, kui neid ostan, saan e-poest tasuta ning olen pea iga kuu, kuu alguses oma suurt tellimust tehes (ca 200€ eest alati), saanud kaasa “ostukingitusi” – a la Felixi uudistooteid või Fazeri uue saia vms. Aga kes mulle poes kassajärjekorras kingituse annaks, kui läheksin nt Selverisse kohapeale ja ostaksin sealt 200€ tooteid? Hmm.. Mitte keegi 🙂 Niiet win!
3) Mina olen teinud praktiliselt iga kuu toidukorvide võrdlusi e-Coopis, e-Prismas ja e-Selveris ning soodsaima ostukorvi kogusummas saaksin, kui võtaksin teatud tooted Coopist, teatud asjad Prismast ja teatud Selverist. Kui aga seda teed minna ei viitsi, on minu valitud toodetega ostukorv soodsaim Selveris, mitte iialgi Coopis ega ka mitte Prismas.
4) Kiidaksin mina omaltpoolt väga ka Selveri e-poe mugavust. Mul pole Coopi e-poe kohta küll ühtki paha sõna öelda, aga isiklikult leian, et Selveri oma on mugavamgi. Aga see on täitsa isiklik eelistus 🙂
Ka nõus sellega, et Selverist tuleb soodsam. Iga kuu tehakse küll neid ostukorvide võrdlusi ja Selver kogu aeg kõige kallim, aga tee või tina e-poodide võrdluses võidab just Selver. Poes käies eelistan ka Selverit. Parimad soodused. Mul on teatud kindlad tooted, mille puhul olen brändilojaalne, aga teiste puhul ostan alati soodustoodeid. Selveris on nende valik ka kuidagi suurem. Jah, Rimis on tihti lõhele soodushind jms, aga siis lähengi ja toon sealt selle lõhe (ja viskan korvi ka mõne muu soodusravimite oleva toote, mida tavaliselt tarbin). Tunnistan, et mulle meeldib Selverist ka 50% soodusega tooteid osta. Kui käin, siis vaatan alati kas midagi on lihade hulgas ja teen selle kohe samaks õhtuks. Kooke oleme ka nii palju proovida saanud.
No mitte soodusravimite toote muidugi vaid sooduses oleva toote, telefon üritab tark olla!!
Kuna koolis hetkel ka teema ,,võlanõustamine ,, rahaga paremini ümber käimine , sest tugiisiku teema laieneb ka nõustamine sellel teemal ja abistamine siis nii mõndagi õpinud sealt ja hetke kodu teema oligi meil üles kirjutada mida ostame ja mida plaanime osta siis oli super hea näda kuidas kus kokku hoida . Ja kui ma nägin seda ,,mõttetute,, asjade ostmise summat siis pani kohe korralikult mõtlema ,et kui hoida 40 euri nädalas kokku ja mida kõike mõistlikumat selle eest saaks või seda kõrvale panna siis noo miks mitte ja et nooo miks ma seda paganama pihta juba varem ei teinud . Koguaeg räägin et raha pole lubade jaoks , minna kuskile jne kuigi ise krt iga nädal 40 euri raiskan tühja . Oehh nii hea ,et alles 24 ja sai varem õppida seda mitte kunagi kui hilja oleks 🙂 🙂 :). Kahjuks küll ka Järvamaal ja Pärnumaal pole seda koju tellimis teemat aga jahm see nimekirja teema juba aitab palju kaasa . 😛
Olen ka mõelnud, et peaks hakkama e-poest tellima, et ostukorvi ei rändaks suvalised asjad, mis tihtipeale on rämps. Kas sa oskad öelda, kas coop toob kauba ka ntks 5-korrusele? Või kas saab ise järgi minna, et noh teen tellimuse ja siis lähen mingiks ajaks sellele ise poodi järgi?
Toovad-toovad sinna, kus oled sina. Ei kujuta ette, et nad hakkaksid pirtsutama, et trepist üles ei tule. Me elasime varem küll esimesel, aga ikka agaralt ise tõid tuppa, ehkki ma arvasin, et on viisakas vastu minna. Ja kui hakkavad, siis võid öelda, et te Mirjami juures ei pea autost nelja sammugi astuma, selle teete nüüd siin tasa. 😀 Ise järgi minna saab Prismasse!
Mul alles oli juhus kus on24 kullerid keeldusid kolme ligi 20-30kg pakki viiendale toomast kuigi küsisin üle ja kinnitati, et toovad raudselt kohale. Selle pidi isegi kirja panema ja neil oli ka paberil see kirjas, kuid asjad jäeti ikka esimesele.. Sellepärast tundsingi huvi 😀
Kahjuks Prisma poed on mulle kaugel 🙁 Aga ma üritan end kokku võtta ja hakata säästlikumaks ja organiseeritumaks. Kogu see teema on nii äge tegelt nii, et kuskilt tuleb alustada 🙂
Ise saab järgi minna Selveri e-poe tellimustele ka 🙂
Live and learn. Aitäh. 🙂
Mina olen olnud e-Selveri klient ligi 2,5 aastat ehk siis nii kaua, kui nad tegevad on olnud. Tellin keskmiselt 2x nädalas. Esimene valik on mul alati Selver, olen sellega lihsalt harjunud. Kui neil mulle sobivat aega ei ole, siis vaatan ka teisi poode. Aga muidu jah sama seis – ma ei oska enam poest osta. Tammun seal riiulite vahel ja no ei oska. Tahaks klikkida!
Mmmmhhhh, mul on NIIII suur mure, nimelt avastasin su suhteliselt hiljuti ja nüüd kammin siin su retsepte läbi, aga ma ei näe mitte ühegi retsepti pilte :(((( olen läbi proovinud nii läbi telefoni, läbi teise arvuti, kuid mitte kuidagi ei näe.
Huhhh, mul on jah mingid asjad minevikust täitsa katki 🙁 Pean vaatama, kuidas parandada 🙁
Me oleme ka nüüd proovinud läbi kõik e-poed, mis Tallinnas saadaval ning igaühega on tekkinud meeletus koguses kilekotte. Süümekad olid lõpuks järjekordset tellimust kätte saades nii suured. Kõige hullem lugu oli Maximaga, kus kõik puuviljad-juurikad olid eraldi väikestesse kilekottidesse pakitud ning tugeva sõlmega kokku tõmmatud (et ikka kindlasti kotti teist korda veel kasutada ei saaks :D). Kasutame samuti prügikottideks suuri kilekotte aga neid tekkis kokku selline hulk, et saame vist kevadeni neid prügi jaoks kasutada. Aga – siis leidsime Freshgo (https://www.freshgo.ee) ja saime hea üllatuse osaliseks – kilekotte oli vist kokku neli kogu nädalase tellimuse peale (neist kaks suurt ja kaks väikest) ning puu- ja juurviljad olid kõik koos ühes pappkastis. Pappkastis! 🙂 Tegin just eile uue tellimuse ja loodan, et nad hoiavad ka sel korral oma minimaalse plasti standardit.
Super! Mul ka vahel joppab, eile sain Coopiga kogu nädala tellimusega ainult kolm suurt ja neli väikest kilekotti ja mul JUST oli väikesi vaja. 😀
Aga kindlasti uurin seda FreshGod lähemalt, esimest korda kuulen!